W połowie listopada pochowano 22 osoby, które w przeciągu ostatnich paru lat oddały swoje ciało do celów naukowych. Jest to niezwykłe wydarzenie, gdyż zdarza się jedynie raz na trzy lata – w przypadku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
W przypadku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pogrzeby osób, które oddały swoje ciała na rzecz nauki, odbywają się co roku. Częstotliwość pogrzebów zależy więc od ośrodka medycznego lub naukowego.
Kto uczestniczył w niezwykłym pogrzebie?
20 urn z prochami zmarłych osób pochowano w specjalnym wspólnym grobowcu, który został ufundowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie.To właśnie tej uczelni zostały przekazane ciała zmarłych osób w celach naukowych i medycznych. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyli pracownicy i pracowniczki Uniwersytetu, studenci i studentki oraz bliscy zmarłych osób. Szacuje się, że w ciągu ostatnich paru lat skorzystało ponad dwa tysiące studentów i studentek w celach naukowych.
Czytaj więcej: Jak rozpoznać zespół aspargera u dziecka?
Wykładowcy akademiccy i dydaktycy podkreślają, że nauka na zwłokach ma niesamowite znaczenie dla przyszłych lekarzy i lekarek. Żadne fantomy i wykłady nie zastąpią pracy na prawdziwy ciałem człowieka. Dzięki zajęciom z ludzkimi zwłokami osoby studiujące nie tylko uczą się, jak trzymać skalpel, ale też szacunku dla zmarłego człowieka.
Co ciekawe, był to pogrzeb świecki dla części zmarłych osób. Taka ceremonia nie została przeprowadzona w miejscu kultu, a w sali pogrzebowej. Mistrz Ceremonii poprowadził kondukt żałobny do grobowca oraz wygłosił specjalnie na ten czas przygotowaną mowę pogrzebową.
Jak dokonać aktu donacji ciała do celów naukowych?
Akt donacji ciała to inaczej darowizna, czyli dobrowolne przekazanie ciała na cele naukowe. Aby dokonać takiego aktu, należy wyrazić pisemne oświadczenie woli przekazania ciała wybranemu ośrodkowi medycznemu lub naukowemu. Wzór takiego oświadczenia można znaleźć na stronach Uniwersytetów Medycznych.
Akt przekazania ciała jest darmowy – ani rodzina, ani osoba decydująca się na podpisanie oświadczenia przekazania ciała nie dostają wynagrodzenia za to. Warto pamiętać, że liczba każdy ośrodek naukowy ma swój limit na przyjmowanie ciał do celów naukowych. Często oddanie ciała na cele naukowe wiąże się z innymi praktycznymi aspektami, na przykład ośrodek naukowy zapewnia sprzątanie po zmarłych oraz organizuje potem na własny koszt pogrzeb. Jest to pewne rozwiązanie dla biedniejszych rodzin, których nie stać na wyprawienie pogrzebu.