asperger

Zespół Aspergera to zaburzenia neurologiczne, których podłożem jest autyzm – jeszcze do niedawna bardzo często mylono oba pojęcia bądź nieco bardziej łagodnego Aspergera uznawano zwyczajnie za cechy osobowości dziecka. Dzisiaj wiadomo już na pewno, że Asperger również wymaga terapii i właśnie dlatego należy go właściwie rozpoznać.

Dotyczy to przede wszystkim rodziców, bo to oni muszą interweniować, jeśli tylko zauważą pierwsze niepokojące sygnały. Dziecko może nie chcieć utrzymywać kontaktu ze społeczeństwem, jest wyobcowane. Jeszcze będąc niemowlakiem nie interesowało się zabawkami, nie utrzymywało kontaktu wzrokowego z innymi. W piaskownicy bawi się samodzielnie, nie chce towarzyszyć innym dzieciom, wydaje się ciągle zamyślone. Jako kilkulatek, uznawane jest za niezwykle spokojne i grzeczne dziecko bądź wręcz przeciwnie, wykazując cechy nadpobudliwości a nawet agresji, nie jest tolerowane przez społeczeństwo. Ciekawostką jest przy tym fakt, iż dziecko obarczone tego rodzaju zaburzeniami bardzo często znajduje sobie jedna pasję, której poświęca ogrom czasu. Zainteresowania te są jednak nietypowe i inne od tych, jakie wykazują jego rówieśnicy. Chyba każdego może zdziwić fakt, iż dziecko w wieku przedszkolnym interesuje się technicznymi aspektami modeli samolotów, matematyką czy skomplikowaną fizyką.

Jeśli rodzic ma podejrzenia, co do wstępowania zaburzeń tego rodzaju u swojego dziecka, powinien czym prędzej skontaktować się z psychologiem dziecięcym. Jeśli jego przypuszczenia się potwierdzą to koniecznym stanie się wdrożenie właściwej terapii, która będzie niwelować symptomy Aspergera. Dobrym rozwiązaniem jest też przedszkole dla dzieci z Aspergerem czy szkoła specjalna, gdzie podejście do każdego dziecka jest indywidualne a oprócz samej nauki może ono tam realizować skuteczną terapię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *