odkażanie gabinetów dentystycznych

Jak przygotować pomieszczenie, w którym ktoś zmarł, by z mieszkania można było znowu skorzystać? Wiele zależy od stanu rozkładu ciała. Jeśli osoba zmarła od razu po zgonie została zabrana, nie doszło jeszcze do zainfekowania przestrzeni. Zupełnie inaczej wygląda ten proces, jeśli zwłoki leżały przez dłuższy czas.

Nie zaleca się, by pomieszczenie, w którym ktoś zmarł, było czyszczone przez osoby do tego niewykwalifikowane. Weźmy pod uwagę chociażby trupi jad, który jest przecież niebezpieczny dla osób żyjących. Do tego płyny ustrojowe, fekalia, mnogość bakterii, toksyn i drobnoustrojów, nie mówiąc już o silnym fetorze, jakie panuje we wnętrzu. By przywrócić miejsce do stanu używalności, niezbędne są specjalne środki.

 

Ekipa do zadań specjalnych

Sprzątaniem po zgonach zajmują się najczęściej pracownicy firm sprzątających, którzy mają ku temu właściwe uprawnienia i umiejętności. Zakładają specjalne kombinezony i maski, najpierw zajmują się sprzątnięciem, a potem odbywa się dezynfekcja pomieszczeń ozonem. Takie odkażanie pomieszczeń to w sumie jedyny sposób, by przywrócić pełną sterylność, pozbyć się bakterii i drobnoustrojów, ale też zlikwidować przykry zapach. Nie wystarczy niestety przewietrzenie lokalu czy rozprowadzenie odświeżacza powietrza. Mocny odór dosłownie zżera się w ściany i meble.

Pamiętajmy, że tylko profesjonalna ekipa posiada odpowiednie środki czyszczące. Po zwłokach bardzo często pozostaje krew, fekalia, których usunięcie musi być właściwe.

Co więcej, nie należy narażać bliskich osoby zmarłej do tak przykrych widoków. To oni przechodzą przecież żałobę, nierzadko nie są w dobrym stanie psychicznym, by dodatkowo serwować im drastyczne widoki. Sprzątanie pomieszczeń, w których ktoś zmarł, nierzadko musi też odbywać się przy zachowaniu właściwych procedur, na przykład, kiedy zachodzi prawdopodobieństwo udziału osób trzecich.

Jeśli dotknęło Cię to przykre doświadczenie i znalazłeś ciało osoby zmarłej w znacznym już stadium rozkładu, oczywiście w pierwszej kolejności zawiadom służby, a potem skontaktuj się z firmą sprzątającą, która świadczy usługi sprzątania po zwłokach. Na terenie całej Polski takich podmiotów jest co najmniej kilkanaście. Tylko w ten sposób miejsce, którym doszło do śmierci, będzie mogło być ponownie użytkowane w pełnym komforcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *