Ogrzewanie podłogowe jest dzisiaj najpopularniejszą formą generowanie ciepła w domach. Standardowe grzejniki odchodzą już powoli do lamusa, teraz stawia się raczej na nowoczesną technologię i tzw. inteligentne nieruchomości. O ile jeszcze do niedawna panele na ogrzewanie podłogowe były krytykowane dokładnie tak samo zresztą, jak sam system „podłogówki”, dzisiaj wymienia się z reguły ich walory. O tym, dlaczego warto zdecydować się na takie generowanie ciepła w domu i jakie korzyści możemy dzięki temu uzyskać, piszemy poniżej. Obalamy również mity, jakie wciąż pojawiają się, jeśli podejmujemy tematykę „podłogówki”.
Drewno idealne na ogrzewanie podłogowe
Okazuje się, że niestety nie każda deska nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Drewno musi wykazywać dobre przewodnictwo cieplne oraz izolacje. Świetnie sprawdzają się więc dedykowane panele, na przykład te fornirowane z wierzchnią warstwą naturalnej deski parkietowej. Jeśli chcemy zainwestować w naturalne drewno, pod ogrzewanie odłogowe sprawdzi się dąb, orzech, sosna czy egzotyczna podłoga drewniana. Ogrzewanie podłogowe musi być zamontowane z wykorzystaniem desek o małej kurczliwości, ale za to twardych.
System ogrzewania podłogowego
Powszechne jest ogrzewanie podłogowe wodne, elektryczne, a dzisiaj coraz większym zainteresowaniem cieszy się „podłogówka” na podczerwień. To prawdziwa innowacja, która jednak zyskuje uznanie licznych inwestorów. Przede wszystkim jest bezpieczna, ekologiczna, generuje oszczędności finansowe, szybko nagrzewa dane pomieszczenie, jest trwała, bezawaryjna, do tego mogą stosować ją alergicy, ponieważ nie zachodzi tutaj zjawisko konwekcji (minimalizowane jest ryzyko rozwoju roztoczy, pleśni czy grzybów).
Pamiętajmy tylko, że zastosowanie ogrzewania podłogowego warto zaplanować już na etapie projektowania domu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Oczywiście, taki system udaje się montować na każdym etapie, natomiast w urządzonych już nieruchomościach istnieje wtedy konieczność przeprowadzenia generalnego remontu. Decyzję o ogrzewaniu podłogowym najlepiej więc podjąć na początku realizacji inwestycji w dom czy mieszkanie – deweloperzy działający na rynku pierwotnym najczęściej stawiają właśnie na takie systemy generowania ciepła, zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa.