Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, znaczenie diety i żywności w kontekście terapii dzieci autystycznych to stosunkowo nowe zagadnienie w nauce. Zdecydowanie, często obserwowanym problemem u dzieci z ASD jest wybiórczość pokarmowa. Niektóre objawy ze strony przewodu pokarmowego czy niedobory żywieniowe mogą wynikać zarówno z wybiórczości pokarmowej jak i samej diety. Autyzm (przepisy i rozpiski żywieniowe w szczególności) nie jest łatwym zaburzeniem do prowadzenia przez dietetyka. Poznań, a także większe miasta bardzo często w specjalnych placówkach terapeutycznych oferują usługi dietetyka.
Poznań-gdzie szukać pomocy dietetycznej?
Znalezienie dobrego dietetyka w Poznaniu zajmującego się tak wąską dziedziną jaką jest autyzm, bywa często trudne. Specjalistów jest jednak coraz więcej, a przy wyborze warto kierować się opiniami innych pacjentów, a także potwierdzonym doświadczeniem w pracy z pacjentami z zaburzeniami neurorozwojowymi. Przydatnym kryterium w poszukiwaniu dietetyka w Poznaniu może być również jego lokalizacja, a także czy współpracuje np. z fizjoterapeutami czy innymi specjalistami. Dużym plusem jest również fakt posiadania w ofercie poszerzonej diagnostyki, np. współpracując z placówkami diagnostycznymi czy specjalistycznymi laboratoriami. Spory odsetek osób z autyzmem doświadcza wybiórczości pokarmowej, gdzie znaczenie ma również dobrze prowadzona dieta. Autyzm, przepisy i doświadczenie w prowadzeniu pacjentów z wybiórczością pokarmową powinny stanowić kryteria wyboru właściwego dietetyka.
Dieta autyzm przepisy
Kuchnia dziecka autystycznego na pierwszy rzut oka nie wydaje się trudna w przygotowaniu. Najważniejszy aspekt leży w szczegółach, czyli wkluczeniach dietetycznych. Dieta dla autysty będącego na diecie eliminacyjnej jest często trudna do przeprowadzenia. Najbardziej podstawowymi zasadami, którymi warto się kierować przy diecie w autyzmie są: gotowanie lekkostrawnie, ograniczenie dodatków do żywności w tym konserwantów poprzez czytanie etykiet produktów, wyeliminowanie produktów, na które wyszła nietolerancja lub nadwrażliwość pokarmowa.
U znacznego odsetka dzieci z autyzmem może dochodzić do rozszczelnienia bariery jelitowej i w związku z tym szeregu różnych dolegliwości. Dolegliwościom takim jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, mogą towarzyszyć również nieprawidłowości takie jak SIBO, nietolerancje pokarmowe i nadwrażliwości pokarmowe. Niektóre zalecenia żywieniowe wydają się być proste do przestrzegania przez rodzica. Jeśli jednak czujesz, że przerasta Cię przestrzeganie diety (autyzm), przepisów zgłoś się do dietetyka. Poznań jest siedzibą Instytutu Mikroekologii, w którym znajdziesz pomoc. Placówka ta ściśle współpracuje również z centrum fizjoterapeutycznym, które oferuje programy rehabilitacyjne dla dzieci. Skojarzone działanie, ma najlepszy skutek w terapii dzieci z autyzmem.