Przewożenie szczególnie ciężkich ładunków nie jest łatwe. Zwłaszcza w przypadku wykorzystania nieodpowiedniego sprzętu. Co więcej, okazać się może wtedy bardzo groźne. Także dla pracowników magazynu. Co więc robić, aby uniknąć ewentualnych sytuacji niebezpiecznych?
Najlepiej zadbać o dobór właściwych sprzętów, przy pomocy których realizowane będą poszczególne zadania. Tyczy się to oczywiście przede wszystkim wózków. Muszą one zostać wykonane w taki sposób, aby były w stanie „obsługiwać” nawet największe obciążenia, generowane przez bardzo ciężkie towary.
Ogromne znaczenie mają również wybrane koła do wózków. To one mają bowiem bezpośredni kontakt z podłożem i to od nich w dużej mierze zależy sprawność przewożenia ładunków. Sposób ich wykonania ma szczególne znaczenie wówczas, gdy pojawia się konieczność magazynowania elementów o sporej wadze. Z tego powodu warto dokładnie zastanowić się nad ich wyborem. W przeciwnym wypadku praca magazynu może zostać poważnie sparaliżowana przez ciągłe awarie i opóźnienia.
Jakie kółka kupić? O czym pamiętać?
Przed pojęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Tą najważniejszą wydaje się rodzaj materiałów, z których koła zostały przygotowane. Do sporych obciążeń nadają się między innymi produkty z poliamidu, metalu, a także powstałe z połączenie dwóch materiałów. Przykładem mogą być tu na przykład modele żeliwno-poliuretanowe czy też aluminiowo-poliuretanowe.
Do tego wszystkiego należy dodać również sposób zachowania się omawianych elementów podczas jazdy wózka. Firmy najczęściej mają do wyboru kółka obrotowe, a także zestawy stałe. Które okażą się lepszym wyborem? Pierwsze z wymienionych zapewnią swobodę manewrowania wózkiem, jednak dysponują większą liczbą elementów, które mogą się zepsuć. Wiele zależy więc od specyfiki magazynu i realizowanych zadań.
Osobną kategorię tworzą produkty z wyposażeniem dodatkowym. Dobrym na to przykładem będzie kółko obrotowe z hamulcem. Oczywiście nie możemy zapomnieć też o bardzo ważnych parametrach technicznych. Spośród nich wymienić należy zwłaszcza maksymalne obciążenie kół, jakie są w stanie wytrzymać. Zawsze warto dobierać je w zależności od konkretnych wyliczeń prowadzonych na podstawie specyfiki przewożonych ładunków.
Taka analiza pozwoli dokonać właściwego wyboru. Niezależnie od tego, w jaki sposób i jak intensywnie wózki mają być eksploatowane. Jej brak często prowadzi natomiast do sporych strat finansowych, powodowanych przez konieczność wykonywania wielu napraw.