rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny w chwili obecnej najdokładniejsze badanie które umożliwia obejrzenie wnętrza ciała bez konieczności naruszania tkanek. Niejednokrotnie może zdarzyć się, że samo badanie jakim jest rezonans magnetyczny nie będzie wystarczające. Wynik badania wykonywanego przez rezonans może być zdecydowanie bardziej wyraźny i precyzyjny jeżeli wykonamy rezonans magnetyczny z kontrastem Jednak użycie środków kontrastowych nie zawsze jest konieczne i wskazane.

Podczas przeprowadzania badania rezonansem organizm pacjenta zostaje umieszczony w silnym polu magnetycznym co umożliwia wykonanie bardzo dokładnego obrazu całego wnętrza naszego ciała. Jeżeli dodatkowo zostaną zastosowane tak zwane środki kontrastujące obraz ten będzie jeszcze bardziej dokładny i precyzyjny. Środki te zostaną skumulowane w tkankach  i zmienią tymczasowo ich właściwości elektromagnetyczne. Dzięki temu możemy ocenić nie tylko strukturę ale również funkcję wszystkich tkanek i narządów.

Najczęściej kontrast w rezonansie magnetycznym stosowany jest do badań takich jak wydzielenie nerkowe, ogniska zapalne, czy ukrwienie tkanek oraz narządów. Kontrast który jest używany do rezonansu magnetycznego jest w pełni bezpieczny i mogą być one stosowane także u pacjentów którzy mają nietolerancję na kontrasty stosowane w badaniach rentgenowskich. Kontrasty wykonywane podczas badań rentgenowskich  obciążają organizm w znacznie większym stopniu niż kontrast używany przy rezonansie. Niestety w dalszym ciągu wiele osób myli bądź nie rozróżnia tych dwóch środków kontrastowych i uważa je za tak samo szkodliwe.

Kiedy na czczo

Rezonans magnetyczny głowy bądź rezonans magnetyczny kręgosłupa nie wymaga od pacjenta aby ten na badanie wstawił się na czczo jednak taka konieczność zachodzi u pacjentów u których konieczne będzie wykonanie badania z kontrastem. Na czczo muszą być również osoby którym będzie podane znieczulenie z uwagi na inne choroby które poprzez ból uniemożliwiałyby pozostać w pozycji nieruchomej przez tak długi czas. Należy pamiętać również o tym , ze na czczo oznacza zarówno nie przyjmowanie jedzenia ale również płynów przez przynajmniej 6 godzin przed badaniem.

Więcej informacji: https://fit-max.com.pl/czym-jest-rezonans-magnetyczny/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *