mata dla niemowlaka

Dziecko rozwija się już od pierwszego dnia życia. Naukowcy potwierdzają, że w pierwszym etapie życia człowieka najlepszą metodą na poznawanie świata i zdobywanie kolejnych umiejętności jest nauka poprzez zabawę. Okazuje się, że już niemowlęta potrafią się bawić. Warto poznać skuteczne sposoby na to, by rozweselić kilkumiesięczne dziecko a przy tym wpłynąć na jego rozwój.

Oczywiście w przypadku najmłodszych dzieci nie mamy wielu możliwości i należy przede wszystkim brać pod uwagę ich ograniczone możliwości fizyczne. Nie oznacza to jednak, że niemowlę ma tylko spać i jeść. Skutecznie można nawiązywać z nim kontakt podczas codziennych, rutynowych czynności.

Okolicznością, która pozytywnie na relacje z dzieckiem jest kąpiel. Z reguły niemowlęta uwielbiają wodę i jest to świetna okazja do zabawy. Sama możliwość chlapania wodą sprawia ogromną frajdę, a robienie delikatnych fal dodatkowo koi i odpręża dziecko.

Świetną okazją do zabawy z dzieckiem jest też jego przewijanie. Musimy brać pod uwagę, że najmłodsi zazwyczaj nie lubią momentu zmiany pieluszki. Kilkumiesięczniak będzie żywo reagował a rozmaite odgłosy, głaskanie, łaskotanie, pokazywanie różnych obrazków. Warto, by strefa koło przewijaka była kolorowa – można w tym celu wykorzystać specjalne naklejki na ścianę czy karuzelę.

Przyda się także mata dla niemowlaka. Ta wpływa nie tylko na jego bezpieczeństwo, ale i wygodę leżakowania na pleckach czy brzuchu. O wiele większy komfort odczują dzieci, które zostają położone na macie z miękkim wypełnieniem niż twardym dywanie. Ważne są też przecież względy higieniczne. Dobra mata dla niemowlaka będzie też doskonałym placem zabaw. Turlanie, zabawa w „a kuku” czy ćwiczenie podnoszenia główki albo pierwsze próby raczkowania z całą pewnością przebiegną w większym komforcie. Przykładem innej bardzo fajnej rzeczy dla malucha, tylko nieco starszego, uczącego się już pierwszych kroków, jest zabawka do pchania Goki – sprawdzone i bardzo sympatyczne, zobaczcie sami: https://raczkujemy.pl/zabawki/pchacz-krol-zab-zabawka-do-pchania-goki/.

Najważniejsza jest jednak bliskość dziecka z rodzicami. To w pierwszym etapie życia każdy z nas potrzebuje najwięcej czułości i troski. Nie zapominajmy o tym czasie, bo ten leci bardzo szybko, a niemowlak już niedługo wyrośnie na nastolatka, który będzie zajęty swoimi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *