O odpowiednie przygotowanie do ciąży kobieta powinna nawet na 12 miesięcy przed planowanym poczęciem. Przygotowanie do ciąży obejmuje zadbanie o zdrowie i fizyczne funkcjonowanie kobiety, ale także o strefę psychiczną. Jednym z ważnych elementów są wizyty w poradniach specjalistycznych, gdzie lekarze czy terapeuci mogą pomóc przygotować się odpowiednio na ten wyjątkowy czas. Przygotowanie do ciąży powinno obejmować poprawę nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, a także opanowanie stresu.
Jak przygotować się na ciążę?
Przede wszystkim wskazane jest udanie się na wizytę u ginekologa. Odpowiednie przygotowanie do ciąży obejmuje również wybór odpowiedniego specjalisty zarówno do czasu przed ciążą jak i jej prowadzenia. Wskazane jest aby był ktoś do kogo kobieta będzie miała zaufanie. Podczas wizyty przed koncepcyjnej lekarz zbiera wywiad dotyczący historii zdrowotnej obojga partnerów jak i ryzyka występowania ewentualnych chorób genetycznych. W niektórych przypadkach lekarz może rozszerzyć niezbędną diagnostykę.
Bardzo ważnym elementem, który obejmuje przygotowanie do ciąży jest wizyta u stomatologa. Udowodniono, że nieleczone choroby przyzębia i próchnica mogą nasilać się w czasie ciąży. Ponadto, problematyczne może być wykonanie niektórych badań diagnostyki obrazowej lub leczenia u kobiet ciężarnych.
Na przygotowanie do ciąży składa się również poprawa nawyków żywieniowych i regulacja masy ciała. Odpowiednim narzędziem do osiągnięcia tego celu będzie dobrze dobrania dieta, zapewniająca podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin. Zarówno nadmierna jak i niedoborowa masa ciała może stanowić problem w zajściu oraz utrzymaniu ciąży. Warto zwrócić uwagę, aby w tym czasie zrezygnować ze stosowania wszelkich używek (mocnej kawy, alkoholu, papierosów). Oprócz tego zwiększenie aktywności fizycznej będzie działało korzystne i będzie poprawiało ogólną sprawność kobiety. Jedną z dyscyplin sportowych najczęściej zalecanych kobietom planującym zajście w ciążę jest pływanie. Sport ten zapewnia harmonijny rozwój całego ciała, poprawia wydolność fizyczną organizmu i przemianę materii.
Przygotowanie do ciąży obejmuje również wdrożenie niezbędnej suplementacji dietetycznej, tutaj podkreśla się szczególnie znaczenie witaminy D3 oraz kwasu foliowego. Niezbędne jest dostarczanie go do organizmu z pożywieniem lub w postaci suplementów witaminowych. Kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Zalecana dobowa dawka kwasu foliowego dla kobiet planujących ciążę to 0,4 mg. Kwas foliowy jest składnikiem wielu produktów spożywczych, m.in. niektórych warzyw (kapusta, sałata, brokuły, szpinak, fasola), wątroby, otrąb, mąki i ryb.