Coraz więcej Polaków decyduje się na wakacje poza ojczyzną. Wybieramy nie tylko inne kraje europejskie, ale naszym celem są często typowo egzotyczne kierunki. Okazuje się, że do takich wyjazdów należy się właściwie przygotować i mówi o tym medycyna podróży. W innym przypadku, zamiast wakacji marzeń, możemy przeżyć prawdziwy koszmar.
Medycyna podróży to stosunkowo nowy dział w naszym kraju. Jej rozwój nastąpił w momencie zwiększonego popytu na dalekie wyjazdy. Cieszy jednak fakt, że w Polsce pracują wykwalifikowani medycy, którzy odpowiednio przygotują do takich urlopów śmiałków, którzy decydują się na zwiedzanie najdalszych zakątków świata.
O ile wyjazd turystyczny po Europie wymaga od turysty jedynie spakowania odpowiedniego bagażu, to już ten w kierunki egzotyczne sprawia, że turysta musi posiadać również odpowiednią wiedzę i zabezpieczyć się przed ewentualną zdrowia. Trzeba zdać sobie sprawę, że na innych kontynentach panuje inna flora bakteryjna, niektóre rejony są zagrożone epidemią niebezpiecznych chorób zakaźnych. Przed zarażeniem ochroni nas właśnie medycyna podróży, która wskaże konieczne szczepienia. Lekarz o tej specjalizacji przekaże również wiedzę dotyczącą stosowania ochronnej profilaktyki. W niektórych miejscach na świecie nie powinniśmy korzystać na przykład z bieżącej wody. Nieświadomi mogą szybko popsuć sobie wakacje i na wiele dni wylądować w łóżku.
Osoby, które wybierają się w egzotyczne rejony, przed udaniem się do placówki medycyny podróży, powinny przygotować niezbędne informacje. Do takich zaliczają się:
– cel podróży,
– miejsca zaplanowanego zwiedzania,
– dane o niedawno przebytych chorobach, chorobach przewlekłych oraz przyjmowaniu niektórych rodzajów leków,
– dane o alergiach, stanach zapalnych skóry, nietolerancji na różnego rodzaju substancje,
– dane o przebytych szczepieniach.
Medycyna podróży to między innymi szczepienia. Wybierając się do niektórych zakątków, zalecana jest ochrona szczepienna przed chorobami, takimi jak dur brzuszny, cholera, malaria, wirusowe zapalenie wątroby.