pracownicy ze wschodu

Jeszcze parę lat temu zatrudnienie pracowników z Ukrainy budziło wiele kontrowersji. Można było wtedy spotkać się z różnymi opiniami na temat zatrudnienia cudzoziemców. Jak sytuacja wygląda dzisiaj?

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy niegdyś budziło skrajne emocje i wywoływało kontrowersje. Pojawiały się również głosy o zagrożeniu na rynku pracy, jakie może się pojawić w związku z przyjazdem Ukraińców. Po latach można stwierdzić, że nic takiego nie miało miejsca, ponieważ nastąpił taki sam proces jak w przypadku naszych rodaków za granicą. Brakujące miejsca pracy zostały zajęte przez osoby chętne do pracy. W ten sposób zmniejszył się popyt na pracowników w niektórych zawodach.

Praca Ukraińców w Polsce obecnie jest normą i nikogo już nie dziwi. Z roku na rok coraz więcej firm podejmuje decyzję o zatrudnieniu osób pochodzenia Ukraińskiego. Ma to miejsce nie tylko ze względów finansowych ponieważ zależy im na pracy oraz rozwoju. Warto mieć również na uwadze, że osoby decydujące się na pracę w Polsce chcą pracować i poprawić sytuację finansową swoją oraz rodziny.

Niegdyś pracownicy ze wschodu byli zatrudniani ze względu na redukcję kosztów, co skutkowało znacznie niższymi pensjami. Obecnie sytuacja w zakresie płac wśród osób z Ukrainy uległa poprawie. Zmienia się również podejście pracodawców, którzy mają świadomość, że za stawki sprzed 2 lat trudno będzie znaleźć pracownika. Dochodzą do tego jeszcze umiejętności i doświadczenie nabyte podczas pobytu w Polsce. Jest to kluczowy warunek, który przekłada się na zarobki pracowników z Ukrainy.

Zatrudnienie cudzoziemców nie jest trudne i możemy liczyć na wsparcie. Przykładem może być tutaj agencja pośrednictwa pracy, która pomoże nam w zatrudnieniu właściwej osoby w naszej firmie. Formalności związane z pracą oraz pobytem takiej osoby nie są problemem, ponieważ to agencja odpowiada za załatwienie wszelkich formalności. Podobnie jest w przypadku odbycia niezbędnych szkoleń przygotowujących do pracy w danym zawodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *