zatrudnienie Ukraińców

W ostatnim czasie dużo się mówi o zatrudnianiu cudzoziemców w naszym kraju. Można się spotkać z różnymi opiniami związanymi ze wzrostem obcokrajowców decydujących się na pracę w Polsce. Stąd pojawia się pytanie, czy praca w Polsce się opłaca?

Najczęściej decydującymi się osobami na pracę w Polsce są nasi sąsiedzi ze wschodu. W ostatnich latach można zaobserwować wzrost liczby osób przyjeżdżających Ukrainy. Wynika to z interesujących warunków finansowych, jakie mogą sobie zapewnić decydując się na wyjazd do Polski. Dzieje się tak, ponieważ zarobki w Polsce znacząco przewyższają możliwości finansowe na Ukrainie.

Innym czynnikiem jest zapotrzebowanie na pracowników w wielu branżach. Przyczyną wolnych miejsc pracy jest brak osób, decydujących się je wykonywać. Taka sytuacja spowodowana jest wyjazdami za pracą naszych rodaków, do krajów, w których mają możliwość zdobycia lepszych zarobków. Skutkowało to zwolnieniem miejsc pracy, które obecnie są atrakcyjną propozycją dla przyjezdnych.

Sytuacja ekonomiczna w wielu krajach w zakresie miejsc pracy kształtuje się w podobny sposób jak w Polsce. Zatrudnienie Ukraińców przynosi wiele korzyści dla obu stron, gdyż pracodawcy mają możliwość zatrudnienia osób, które zdecydowane są pracować w danym zawodzie przez dłuższy czas. Istotny jest również fakt, iż w przypadku branż, wśród których jest popyt na pracowników, w czołówce znajdują się prace z sektora prac fizycznych.

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy nie jest trudne. W zakresie pozyskiwania pracowników są w stanie nam pomóc agencja pośrednictwa pracy. Wśród zadań takiej agencji jest załatwianie formalności związanych z pobytem takiej osoby i wstępne przeszkolenie. Często spotykanym pojęciem jest outsourcing pracowników, który jest powszechnym rozwiązaniem wśród pracodawców. W takim modelu pracownik jest w bieżącym kontakcie z koordynatorem, któremu można zgłosić uwagi dotyczące pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *