Miejskie ptaki są nieodłączną częścią Polskich miast. Stanowią element krajobrazu parków, rynków i blokowisk. Z pozoru są nie groźne, lecz konsekwencje zanieczyszczeń, jakie za sobą niosą, mogą być groźne dla okolicznych mieszkańców.
Ptaki żyjące w miastach wbrew pozorom nie mają trudnego życia. Dzieje się tak za sprawą osób, które je regularnie dokarmiają. Takich osób o dobrym sercu nie brakuje w dużych miastach, dlatego ptaki mają stały dostęp do pożywienia. A to wszystko nie wymaga szukania pokarmu, który znajduje się tuż obok.
Uciążliwość ptaków miejskich jest szczególnym problemem. Mówiąc o uciążliwości zazwyczaj, można bezpośrednio odnieść się do gołębi, które określane są latającymi szczurami. Choć w przeciwieństwie do szczurów mają o wiele łatwiejsze życie przez co, z roku na rok tych ptaków przybywa. Ich obecność jest wyjątkowo groźna dla człowieka, ponieważ oprócz notorycznego przebywania na balkonach niosą za sobą choroby i bakterie.
Gołębie zazwyczaj mają szansę na opiekę ze strony osób starszych. Regularnie wystawiany pokarm, sprawia, że gołębie zakładają gniazda w jego pobliżu. Wygoda sprawia, że nie muszą tracić czasu i energii na szukanie pokarmu, który jest cały czas dostępny w jednym miejscu. Dlatego, jeśli w pobliżu jest park, to nie ma przeszkód do założenia gniazda. Natomiast inaczej sytuacja się przedstawia, gdy w pobliżu parku nie ma. Wtedy może zacząć się dramat mieszkańców i administratorów nieruchomości.
Jeśli nie ma w okolicy drzew, to ptaki wykorzystują wszystkie możliwości do stworzenia gniazda i miejsca, w którym mogą się schronić. Zazwyczaj są to szczeliny budynków, strychy, poddasza oraz balkony. Nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że gołębie odchody działają negatywnie na elementy budynku. Substancje w nich zawarte sprawiają, że balustrady wymagają konserwacji, a powierzchnia balkonu wymaga gruntownego sprzątania.
Dla wielu osób wiąże się to z kosztami, ponieważ sprzątanie balkonu z pozostałości po gołębiach wymaga skorzystania z usług firmy, która zajmuje się sprzątaniem takich miejsc. Wykonanie takiej pracy samemu jest zadaniem ciężkim, które wymaga czas i specjalnych środków chemicznych pozwalające przywrócić powierzchnię do stanu używalności.