shingeki no kyojin recenzja

Anime to w największym uproszczeniu japoński serial animowany, przeważnie adaptacja mangi czyli japońskiego komiksu. Anime to zjawisko kulturowe, mające miliony fanów na całym świecie, nie mniej, dla niektórych to nic innego jak bajki dla dzieci – ale czy słusznie?

Szybko po głębszym zapoznaniu się z tematem może się okazać, że sytuacja wygląda zgoła odmiennie, ponieważ anime, co by o nim nie powiedzieć, to rodzaj produkcji, który może być atrakcyjny dla każdego. Ba, wiele serialów anime zasługują raczej na miano produkcji typowo dla dorosłych, a to że są stworzone w formie kolorowej animacji, nie oznacza, że przedstawiana w ten sposób historia nie może mieć bardzo poważnego wydźwięku, ambitnej fabuły i wyrazistych, złożonych postaci. Trzeba tylko dać szansę konkretnemu anime, i jeśli tylko weźmiemy pod lupę porządną produkcję, wówczas nawet największy sceptyk powinien zmienić swoje zdanie na temat japońskich ,,kreskówek”.

Anime z poważniejszą nutą

Jakie anime można zaliczyć do miana tych poważniejszych? Tytułów można by tu wymieniać całe mnóstwo, ja natomiast wskazałbym na kilka wybranych, np. anime ,,Monster”, które zdaje się ma być niebawem ekranizowane w formie fabularnej przez HBO. Poza tym, bardzo ciekawą produkcją jest także Shingeki no kyojin, które serdecznie polecam wszystkim fanom fantasy, akcji i nie tylko.

Co jeszcze? Uniwersum anime jest naprawdę ogromny, co roku powstaje tam cała masa nowych serii. Jedną z moich ulubionych niewątpliwie jest również ,,Death Note”, który doczekał się kilku ekranizacji fabularnych, aczkolwiek tylko w wydaniu japońskim – sądzę, że jakiś remake amerykański to tylko kwestia czasu.

Walory anime

Każde anime ma unikalny styl – dynamiczna kreska, niesamowita animacja w połączeniu z ciekawymi pomysłami na fabułę niejednokrotnie dają wspaniałe rezultaty. Oczywiście, jeśli ktoś jest uprzedzony z góry do ,,bajek” ten raczej nie polubi anime, ale sądzę, że przynajmniej należy spróbować poszerzyć swoje horyzonty właśnie o ten intrygujący gatunek. Wiek ani gusta filmowe nie powinny tu stanowić żadnych przeszkód, a wręcz przeciwnie, każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *