kompozyt deska

Wiele osób mieszkających w domach, nie wyobraża sobie letnich miesięcy bez własnego balkonu lub tarasu. Jest to miejsce, w którym przy sprzyjających warunkach atmosferycznych możemy odpocząć i zrelaksować się lub zorganizować spotkanie z przyjaciółmi przy grillu. Takie miejsce możemy wykonać na własną rękę, bez potrzeby zatrudniania ekipy budowlanej.

Materiał

Zdecydowanie najpopularniejszym surowcem wykorzystywanym do budowy tarasu jest drewno. Cena uzależniona jest od jego odmiany, natomiast nie jest to na pewno najdroższe rozwiązanie. Alternatywą jest kompozyt. Deska wykonana z tego materiału jest znacznie bardziej odporna na skrajne warunku atmosferyczne, a dodatkowo pozbawiona jest sęków i drzazg. Zazwyczaj jest także antypoślizgowa. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wykorzystanie betonu, kostki brukowej lub płytek.

Narzędzia

Decydując się na taras drewniany, będziemy potrzebować oczywiście narzędzi do jego obrabiania. W tym przypadku sprawdzi się tarczowa pilarka lub w przypadku większych desek piła łańcuchowa. Niezbędna jest także wiertarka z wiertłami przeznaczonymi do drewna oraz osobnymi do prac dotyczących betonowych powierzchni. W połączeniach przydatna będzie wkrętarka z końcówkami krzyżowymi (lub sześciokątnymi).  Pomiary najwygodniej będzie wykonać przy użyciu zwijaną miarkę lub poziomicę. Do prac przygotowawczych natomiast potrzebować będziemy szpadla. W zależności od ilości betonu, jakiej będziemy potrzebować, możemy przygotować go ręcznie lub wypożyczyć niedużą betoniarkę.

Montaż

Samodzielne wykonanie tarasu może być czasochłonne, jednak nie zawiera elementów, których nie bylibyśmy w stanie wykonać sami. Zaczynając już od przygotowania terenu pod budowę, możemy działać w pojedynkę. Tuż po jego wyrównaniu musimy zająć się zabetonowaniem słupków montażowych. Następnie przed montowaniem desek, wcześniej wykonany wykop najlepiej jest wypełnić piaskiem. Warto tutaj także uwzględnić niewielki spadek na zewnątrz, aby w przyszłości zapewnić swobodny odpływ wody. Na koniec pozostaje nam umiejętny montaż desek oraz ich konserwacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *